Sincos

W zaleznosci od kąta

Obraz test

BESKID NISKI –  KRAINA ŁAGODNOŚCI

Zapraszamy w Beskid Niski, do Krainy Łagodności.

Termin ten wywodzi się z poezji Jerzego Harasymowicza i dla wielu będzie się kojarzył pewno z twórczością Wojciecha Bellona, który z Wolną Grupą Bukowiną często nawiązywał w swoich piosenkach do tych klimatów. 

Cerkiew w Kwiatoniu (UNESCO)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

I był Beskid i były słowa Zanurzone po pępki w cerkwi baniach Rozłożyście złotych Smagających się wiatrem do krwi...

Fragment „Pejzaży harasymowiczowskich” Wolnej Grupy Bukowina

Przemierzając Beskid Niski słowo ,,łagodność” nieustannie kołacze się po głowie – łagodne są bowiem góry, łagodny klimat, krajobraz wydaje się miękki i delikatny, łagodni są zamieszkujący te tereny ludzie, żyjący w zgodzie z naturą i bez pośpiechu. Łagodne spotykane stworzenia, z konikami huculskimi w pierwszej kolejności, łagodna jest wreszcie i muzyka, niosąca w sobie nutki wrażliwości, łagodna i architektura z uroczymi, skromnymi drewnianymi cerkiewkami i niskimi łemkowskimi chatkami.

Wspomniany Jerzy Harasymowicz w twórczości swojej łączył elementy świata realnego, baśni i wyobraźni ludowej, i dokładnie taki świat w dalszym ciągu możemy spotkać dosłownie na wyciągnięcie ręki w najniższej części Beskidów.

Zapraszamy na wędrówkę od doliny Mochnaczki aż po dolinę Osławicy i Osławy. Zrozumiałym jest, że nie sposób ukazać piękna krajobrazów z licznymi kapliczkami i przydrożnymi krzyżami w jednej galerii, dlatego mamy nadzieję, że cykl, który rozpoczynamy pozwoli poznać bez pośpiechu tę magiczną krainę.

Przemieszczać się będziemy tak jak najlepiej poruszać się tutaj powinno, więc od doliny do doliny, meandrując często, zatrzymując się czasem na dłużej aby w pełni docenić kunszt budowniczych, żeby nasycić się pięknem ich dzieł, żeby posmakować zapachu starych, drewnianych gontów i kadzideł, aby posłuchać co mówią omszałe, łemkowskie krzyże i kamienne podmurówki chat.

Opuszczona łemkowska chata w Owczarach

Przydrożny krzyż, jeden z wielu…

komentarze 2

  • ANNA

    Odpowiedz 1 października 2023 10:47

    PIĘKNE KLIMATY NA TYCH FOTKACH. TAKIE MAGICZNE, JAK G. ŚWIĘTOKRZYSKIE I ŁAGODNE JAK PONIDZIE. POZDRAWIAM

Dodaj komentarz